‘Kledingproducenten hebben geen excuus meer’

Charles Graft (Sympany) en Patrick Welp (Vodde) met een polo van gerecyclede garens. Foto: Sympany/Vodde

Kledinginzamelaar Sympany en circulair textiel producent Vodde presenteren op de Circular Textile Days in Den Bosch een nieuwe lijn sterk verbeterde gerecyclede garens. Volgens de beide bedrijven hebben kledingproducenten nu echt geen excuus meer om veel duurzamer te produceren en zo hun doelstellingen voor de UPV Textiel wet halen.

Volgens Charles Graft, directeur van stichting Sympany, betekenen deze nieuwe garens een doorbraak waar de textielindustrie op zit te wachten. ‘Dankzij de financiële ondersteuning van Sympany slaagde Vodde erin om het proces van mechanische textielrecycling weer verder te verbeteren.’ Patrick Welp, directeur/eigenaar van Vodde vult hem aan. ‘Niet alleen zijn de gerecyclede garens aanzienlijk verbeterd maar wij hebben die garens ook getest in de spinnerijen en weverijen van textielproducenten. Op de Circular Textile Days tonen we de eindresultaten: niet alleen de garens maar ook de polo’s en jeans die je ermee kunt maken. Je ziet direct hoe goed de kwaliteit is van deze gerecyclede stoffen.’

Sokken van gerecyclede garens

Sinds 2021 produceert Vodde op grote schaal sokken van gerecyclede garens voor retailers zoals Zeeman en voor de bedrijfskledingindustrie. Maar de sokken zijn voor het bedrijf slechts een begin. De nieuwe garens zijn volgens het bedrijf nu ook goed genoeg voor gebruik in kleding en ander textiel. ‘Kledingmerken hoeven niets aan te passen in hun productie. De gerecyclede garens kunnen zonder problemen toegevoegd worden aan hun bestaande keten’. Op deze manier kunnen producenten en importeurs op eenvoudige wijze voldoen aan de UPV doelstelling’, legt Welp uit.

Kosten

Vooralsnog waren de hogere kosten een argument voor kledingproducenten om niet over te stappen op circulaire garens. Maar volgens Vodde dalen de kosten van de productie sterk dankzij hun schaalvergroting. De eindproducten zijn volgens hen nu zowel qua prijs als kwaliteit vergelijkbaar met bestaande textielproducten in de winkels.